Odhalení sochy dobrého vojáka Švejka v Putimi
23. 8. 2014

Putim - Jihočeská vesnice Putim se může pyšnit první českou sochou vojáka Josefa Švejka.

Má to i svou symboliku - známý literární hrdina sem totiž v románu zabloudil na cestě do Českých Budějovic a právě zde ho svérázným způsobem vyslýchali na četnické stanici. Pokud připočteme nejnovější českou sochu, má jich nejznámější český voják první světové války už čtrnáct, a to v různých koutech světa.

Bronzová socha měří sto osmdesát centimetrů a váží téměř dvě stě kilo. Na podobné dílo dobrosrdečného vojáka čekala Putim sedm let. Čekání prodlužovaly povodně, které ve finále přišly hned dvakrát.

Nejdřív to bylo Sdružení přátel Putimi, potom to byla obec a nakonec to byl Jihočeský kraj, který pomohl k dotažení myšlenky i k její následné realizaci. Vše navíc okořenily oslavy ke stoletému výročí začátku první světové války.

"Je na pravém místě. Ta socha má v sobě krev jižních Čech, která proudila přes mého dědu Jaroslava Haška i do tohoto symbolu, do té sochy jako takové," nechal se slyšet vnuk českého spisovatele Richard Hašek.

Autorem sochy je František Svátek, který porušil svou tradici. "Normálně nedělám pomníky ani soutěže, ale na tohle jsem se opravdu těšil," přiznal. Od první chvíle je zřejmé, že jeho socha bude největším místním turistickým lákadlem. Dosavadní chlouby obce, kterou jsou most a četnická stanice, zůstanou v jejím stínu.


23. 8. 2014 18:48, autor: ČT24

TV reportáž ze slavnostního odhaleníZástupce obce Mříčná, z podhůří Krkonoš neodradila ani vzdálenost 230 km.

Delegáti „Spolku pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech nad Vltavou."

Spolek přátel Josefa Švejka v Kralupech

Kralupské televizní vysílání


Dnes je socha motivem mnoha turistů k návštěvě Putimi.


19.9. 2016 - Skupinu cyklistek s mechanikem, ze vzdálených Mirovic, ani deštivé počasí od výletu neodradilo.


2.2.2017 - Švédský režisér s českými kořeny Rino Brezina doma ztvárnil postavu Švejka na prknech, která znamenají svět. Do Putimi přijel navštívit toho filmového. "Moc se mi to líbilo. Dodnes na roli Švejka vzpomínám. Bylo to jedno z nejhezčích představení, jaké jsem v životě hrál," vysekl Rino Brezina poklonu nezapomenutelné postavě, jejíž bronzovou sochu držel kolem ramen.

Autor: Petr Brůha http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/svedsky-svejk-rino-navstivil-putimskeho-20170206.html

Už chybí jen drobné úpravy a patina. Slavnostní odhalení sochy Josefa Švejka v Kralupech nad Vltavou bude v sobotu 20. května 2017Nová socha Josefa Švejka odhalená v Kralupech nad Vltavou 20.5. 2017
videoreportáž z odhalení   
ZDE

Sochy dobrého vojáka Švejka v Polsku, na Slovensku, Ukrajině a v Rusku:Švejkova padesátka


Zpět hlavní nabídka Četnická stanice