Soutok Blanice s Otavou (dříve - přívoz "Na baráku")z mapy stabilního katastru r.1837


letecký snímek r.2000Také tato vojenská mapa ukazuje soutok Blanice s Otavou v r. 1880 s mapovou značkou zakresleným přívozem který se nacházel nedaleko pod místem kde "Otava Blánici pila". Říkalo se zde "Na Baráku" (později "Na přívoze"). Je zde vyznačen i vlastní barák převozníka který se nedochoval. (označeno č.1).
Přívoz byl zřízený vrchností, a je zmiňován v zápisech již v r. 1572.
V r. 1792 vyznačeno bylo, že převozník na baráku není povinen občany putimské zadarmo převážet, nýbrž jen ty, co mmají za vodou pole. Později byl přívoz prodán, a měnil držitele.
Roku 1826 koupil tento Václav Krejza a Marie jeho manželka za 791 zl.
V r. 1847 Krejza zažádal u magistrátu o stavební dřevo na stavbu nového baráku. Zřejmě se jenalo o barák na místě dnešní restaurace. (označeno č.2 )Toto místo je o několik metrů výše položené a bylo méně ohroženo povodní něž vlastní přívoz. Důvodem ke stavbě nového domu mohly býti také velké povodně v r. 1845 a 1847.
Po postavení Zátavského mostu v r. 1927 o převoz přes řeku Otavu nebyl zájem a "přívoz" zanikl. Na místě původního domu převozníka "Na baráku" a jeho pozemku jsou dnes postaveny soukromé rekreační chaty.
Na mapě modře vyznačena Blanice a Otava v místě sotoku po regulaci koryta po r. 1922. (překopírováno ze současné mapy) Žlutou barvou pouze zvýrazněn skutečný stav na této historické mapě.


Obrázek nalezený putimskou kronikářkou v pamětní knize obce ZátavíPohled k soutoku po regulaci řeky Blanice provedené v r. 1922.
Okolo r. 1960 byl již přestavěný dům převozníka od původního majitele odkoupen píseckým podnikem RaJ, přebudován na restauraci, přistavěno asi 50 chatek a "Soutok Putim" se stal známým rekreačním střediskem.Foto asi z r.1965


foto před r.1989

Objekt restaurace je často ohrožován povodněmi. Na snímku z r. 2009 je vyznačena hladina vody v r. 2002.


Restaurace opravená po povodni v r.2002


Pohled z terasy restaurace na vlastní soutok řek.


Interier restaurace


Bar, který je připraven i pro Vás.


Zpět hlavní nabídka Zátavský most Zpět hospody